Rakiety Rakieta do badmintona powinna być lekka - sprzęt jakim grają zawodowcy waży zaledwie ok. 90 gramów (i to razem z naciągiem!). Dobra rakieta musi być też wytrzymała. Kiedyś można było spotkać się z rakietami drewnianymi, dziś już tego typu rakiety nie są w użyciu. Tanie rakiety dla amatorów produkuje się czasem ze stali, ale są one ciężkie. Lżejsze można uzyskać stosując aluminium lub włókna węglowe. W najbardziej nowoczesnych rakietach stosuje się fulereny i nanorurki.
Rozmiar rakiety określony jest przez zasady - nie może ona być dłuższa niż 68cm, ani szersza niż 23cm. Kształt główki jest albo owalny, albo, coraz częściej, „izometryczny". Odejście od kształtu owalnego ma na celu zwiększenie tzw. sweet spot, czyli obszaru rakiety, odbijając którym mamy najlepszą kontrolę nad uderzeniem oraz najmocniejsze uderzenie.
To, na co na pewno musisz zwrócić uwagę, to waga Twojej rakiety. Używanie względnie ciężkiego sprzętu prowadzi do wyrabiania sobie złych nawyków, zwłaszcza, jeśli masz słaby nadgarstek. Większość producentów stosuje oznaczenia 1U (najcięższa), 2U, 3U, 4U (najlżejsza). Do określenia grubości rączki służą symbole G2 (najgrubsza) - G5 (najcieńsza). Właściwy model najłatwiej wybrać sprawdzając jak czujemy się z rakietą w dłoni. Uważa się, że nieco grubsza rączka pozwala na mocniejszy chwyt, cieńsza zaś, na większą zwrotność.
Jak dobrać odpowiednią Rakietę Gracze początkujący.
Zawodnicy którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z badmintonem powinni wybierać rakiety uniwersalne. Dopiero po kilkudziesięciu godzinach gry będą mogli określić swój styl gry i wyczuć różnicę między poszczególnymi rakietami. Bardzo dobrze skonsultować swój wybór z trenerem, osobą, która gra w badmintona, bądź ze sprzedawcą. Pozwoli to na wybór rakiety, która ułatwi naukę sprawi że gra będzie czystą przyjemnością.
Gracze zaawansowani. Najważniejsze parametry na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania rakiety do badmintona to: waga, balans oraz sztywność rakiety. Zawodnicy zaawansowani powinni określić swój styl gry i parametry które mu odpowiadają.
•Waga. Rakietą cięższą możemy uderzyć mocniej, ale ręka będzie męczyła się szybciej. Z kolei lekką rakietą łatwiej manewrować, ale siła uderzenia będzie słabsza. •Balans. Balans określa się jako punkt rakiety w którym jest ustawiony środek ciężkości. Mierzony jest on od początku rączki w stronę głowicy. Im bliżej znajduje się on głowicy tym siła uderzenia jest większa. Dlatego rakiety z wysokim balansem polecane są dla zawodników preferujących atakujący styl gry (szczególnie w grach podwójnych). Natomiast balans nisko umieszczony ułatwia dokładną grę kombinacyjną, oraz ułatwia kontrolę nad uderzeniem. •Sztywność rakiety. Im większa sztywność rakiety tym możliwe jest mocniejsze uderzenie. Większa sztywność preferowana będzie przez zawodników atakujących . Natomiast rakiety miękkie pozwalają lepiej je kontrolować , a w związku z tym wybierane będą przez zawodników preferujących grę kombinacyjną .
Przed kupnem rakiety warto poprosić sprzedawcę o jej wypróbowanie. Pozwoli to uniknąć pomyłki oraz ułatwi ostateczną decyzję.
Naciągi
Istnieją dwa rodzaje naciągów - naturalne i produkowane z włókien sztucznych. Naciągi naturalne są droższe i mniej trwałe, uważa się jednak, że pozwalają one lepiej kontrolować lotkę.
Grubość strun to zazwyczaj 0,65-0,73mm. Grubsze struny są bardziej wytrzymałe, ale dają słabsze odbicie. Ważna jest też siła naciągu, ale w jej doborze najlepiej jest kierować się po prostu wyczuciem. Powszechna opinia, że im mocniej napięte struny, tym silniejsze uderzenie, nie zawsze się sprawdza.
Bardzo istotne jest, aby chronić naciąg przed zbyt wysoką temperaturą oraz mrozem. Skraca to ich
trwałość.
Lotki Prawidłowe wymiary lotki to 62-70mm długości przy wadze 4,74-5,50 gramów. Najlepsze lotki produkuje się z piór gęsich - po 16 sztuk na egzemplarz. Pióra zatknięte są w korkowej główce pokrytej skórą lub tworzywem sztucznym. Lotek tego typu (piórowych) używa większość zawodników, ponieważ gwarantują największą precyzje oraz przyjemność gry. Lotkami tymi rozgrywa się wszystkie profesjonalne turnieje oraz większość amatorskich. Drugi rodzaj lotek to lotki nylonowe. Są one bardziej wytrzymałe, ale nie zapewniają takiej przyjemności w grze. Dlatego najczęściej używa się ich podczas pierwszych treningów gry w badmintona oraz do szkolenia najmłodszych zawodników. Szybkość związana jest również z temperaturą otoczenia - im wyższa, tym szybciej lata lotka.
|