Złoty Mazur
Dodane przez Tom dnia Września 05 2021 11:53:10

Zakończyły się Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Po raz pierwszy badminton znalazł się w programie tych najbardziej prestiżowych zawodów na świecie. Nasz klub, być może w kolejnych igrzyskach w Paryżu, będzie miał swojego reprezentanta w klasie SL4. W debiucie brało udział zaledwie 8 zawodników. 7 ze ścisłej czołówki i 1 dzięki kwalifikacji uzyskanej w mixta. Faworytem był Francuz z polsko-brzmiącym nazwiskiem Lucas Mazur, nr 1 w rankingu i aktualny Mistrz Świata. W grupie pokonał swoich rywali po 2-0, dopiero w półfinale i finale zagrał po 3 sety.
W meczu o złoto, trwającym ponad 1 godzinę, rywalem był zawodnik z Indii Suhas Yathiraj. Mazur przegrał pierwszego seta i w drugim też nie było wesoło, ale podniósł się i pokazał swoje najlepsze umiejętności. Przy aplauzie francuskiego teamu, po ostatniej lotce mógł się cieszyć tytułem pierwszego Mistrza Olimpijskiego w klasie SL4.
Lucas Mazur debiutował jako 16-latek w 2013r na Mistrzostwach Świata w Dortmundzie. Ciężką pracą i realizacją planów sztabu trenerskiego, który od tamtego debiutu jest cały czas taki sam, sięgał po wiele medali i tytułów, a po 8 latach po ten najcenniejszy. Dorzucił jeszcze do złota w singlu, srebro w mixta.
Nasz zawodnik w tej klasie - Denis Grzesiuk, miał okazję rozegrać mecze z oboma finalistami igrzysk, dwukrotnie z Lucasem i raz z Suhasem. Przekonał się w tych spotkaniach ile jeszcze pracy przed nim, aby im dorównać.